JAZZOWE OCZKO


Trzy festiwalowe dni, siedem koncertów, czołówka polskiego jazzu oraz projekt przygotowany specjalnie na Jazzonalia, tak zapowiada się tegoroczna edycja jedynego w Wielkopolsce Wschodniej festiwalu jazzowego.
    
21. edycję festiwalu otworzy „Smok Dwugłowy” jeden z najbardziej niezwykłych projektów muzycznych  2014 roku.  Projekt w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego będzie nie tylko fuzją dźwięku pierwszej damy polskiej muzyki etnicznej i wspaniałego jazzowego saksofonisty, ale także  badaniem nowych gruntów i możliwości przekraczania barier gatunkowych. Tego samego wieczoru na scenie pojawi się Jerzy Mazzoll, artysta uznany przez Jazz Forum za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów yassowych.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie Aga Zaryan rozpoznawalna w świecie wokalistka jazzowa młodego pokolenia, która z ogromnym powodzeniem przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycje takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania oraz ciepłym matowym tonem głosu. Swój sukces zawdzięcza znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej i możliwościom współpracy z najznamienitszymi muzykami. W Koninie wystąpi w ramach międzynarodowej trasy koncertowej „Remembering Nina & Abbey”, promującej nowy album poświęcony postaciom Niny Simone oraz Abbey Lincoln. Artystce towarzyszyć będą Michał Tokaj na fortepianie, Michał Barański na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji.
Z pewnością największym wydarzeniem tegorocznego festiwalu będzie wieczór z  legendą jazzu, mistrzem improwizacji Adamem Makowiczem. Jego solowy recital składający się z utworów jazzowych, ale także kompozycji Fryderyka Chopina, zakończy spotkanie artysty z konińską publicznością.
Finałem  sobotniego wieczoru będzie koncert Tria Krzysztofa Herdzina. Tym, co z pewnością ujmie jazzfanów będzie niezwykły rodzaj interakcji zachodzącej pomiędzy muzykami – ta trójka pasjonuje się bowiem tymi samymi gatunkami, słucha podobnych artystów, grywa ze sobą w różnych konfiguracjach od wielu lat. Artyści, w swoim instrumentalnym dialogu, z lekkością przekraczać będą granice utartych jazzowych ścieżek, łamiąc zasady klasycznych harmonii czy rytmów.
 Festiwal zakończy się w niedzielę dwoma koncertami. Pierwszy z nich z udziałem Ewy Bem,  pierwszej damy polskiego jazzu , której towarzyszyć będą Andrzej Jagodziński na fortepianie, Czesław „Mały” Bartkowski na perkusji, Adam Cegielski na kontrabasie, Robert Majewski na trąbce,  zachwyci z pewnością nie tylko fanów muzyki jazzowej. Na koncert artystki zaprasza Prezydent Miasta Konina.

Drugi, to Power of Konin, projekt stworzony z myślą o Festiwalu Jazzonalia w Koninie. Tworzy go ośmiu młodych utalentowanych muzyków jazzowych, których łączy wspólna przeszłość związana z nauką w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Koninie. To właśnie tam ci utalentowani instrumentaliści rozpoczynali swoją przygodę z jazzem, biorąc udział m.in. w koncertach szkolnego big-bandu czy warsztatach w ramach partnerstwa Wielkopolski i Dolnej Saksonii International Big-Band. Obecnie Power of Konin tworzą studenci oraz absolwenci najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce (Bydgoszcz, Katowice, Poznań, Wrocław) i w Niemczech (Schule w Berlinie).
Honorowy patronat nad festiwalem sprawują Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Józef Nowicki Prezydent Miasta Konina.
Organizatorem festiwalu jest CKiS-DK Oskard, partnerami Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne In Art oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie

 

 

 

Free business joomla templates