24.05, g. 19.00  || ADAM MAKOWICZ

 


Adam Makowicz - legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista oraz filantrop.
Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do krótkich filmów.
W 1962 r., wraz z trębaczem Tomaszem Stańką, Makowicz utworzył grupę „Jazz Darings”, uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojciechem Młynarskim.
Od połowy lat 70. Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe, zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.
W 1977 r. John Hammond, odkrywca talentów i producent płyt, zaprosił Makowicza po raz pierwszy do Nowego Jorku na 6-tygodniowy kontrakt w znanym klubie jazzowym ”The Cookery”, przedłużony następnie do 10 tygodni oraz nagranie płyty „Adam” dla CBS Columbia.

W 1978 r. Adam wyjeżdża tam ponownie, początkowo na 6 miesięcy, następnie kontrakt przedłuża się i gdy w roku 1981 ogłoszono w Polsce stan wojenny, artysta zostaje odcięty od kraju na 8 długich lat.

W tym czasie Makowicz dużo nagrywa, występuje solowo, z zespołami i orkiestrami w USA, Kanadzie i Europie, gra na festiwalach jazzowych, w salach koncertowych i klubach jazzowych, dzieląc scenę z najwybitniejszymi artystami jazzowymi naszych czasów, takimi jak Sarah Voughan, Earl Hines, Teddy Wilson, George Shearing, Marian McPartland, Benny Goodman, Herbie Hancock, Phil Woods i wielu innych. Makowicz również od dawna komponuje i nagrywa, powiększając ostatnio ilość tytułów nagranych płyt do trzydziestu.

Występy i nagrania Makowicza spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności i niezliczonymi, pochlebnymi recenzjami krytyków.

W roku 1989, wraz ze zmianą ustroju w Polsce, Adam otrzymuje polski paszport i po długiej nieobecności może wreszcie  odwiedzić kraj, z czego korzysta odtąd co roku, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, a także niektórych polskich oraz utwory własne.
Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 r. Koncert - pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu - został utrwalony na płycie CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane „Platynową Płytą” przez wytwórnię EMI Music.
Poza utworami jazzowymi Makowicz ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym nasiąkł w młodości, jak sam mówi, i którego czuje „po jazzowemu” jak nikt inny. W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi.
W niezwykle szerokim repertuarze Adam Makowicz posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich.
W roku 2008 roku z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej polonii, jazzmana uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych czterystu Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W październiku 2009 r. Makowicz otrzymał w Warszawie Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – najwyższe państwowe odznaczenie za swój wkład w propagowanie polskiej sztuki na świecie.
Od wielu lat Adam Makowicz poświęca swój jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny, wspomagając tym gestem Ośrodek Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Ustroniu-Nierodzimiu.
Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 3 października 2011 r. ukazała się książka „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem” autorstwa Marka Strasza.


Fantaisie Impromptu Op. 6.mp3


Living high in Manhattan

 

Prelude a major no.7, Op. 28

 

 

Free business joomla templates