23.05, g.19.00 || MARIA POMIANOWSKA
                            &
WŁODZIMIERZ KINIOR KINIORSKI


 Smok DwugłowyNowa płyta Pomianowskiej i Kiniora to jeden z najbardziej niezwykłych projektów muzycznych roku 2014. Świeża, wyznaczająca nowe jakości muzyczne etnoawangarda.

Duet Maria Pomianowska & Włodzimierz „Kinior” Kiniorski, dla miłośników twórczości obojga muzyków i fanów sceny inspirowanej muzyką etniczną, to projekt więcej niż interesujący. Oboje artyści słyną z bezkompromisowych wykonań, poszukiwań muzycznych i pasji twórczej wymykającej się współczesnym ramom gatunkowym. Projekt Pomianowska & Kinior na płycie „Smok Dwugłowy” to jednak nie tylko fuzja dźwięku pierwszej damy polskiej muzyki etnicznej i wspaniałego saksofonisty, to także badanie nowych gruntów i możliwości przekraczania barier gatunkowych.

Kinior, łączony najczęściej z jazzem, jest też znany z projektów world music. Pomianowska znana jest z badań nad muzyką dawną, etniczną i międzynarodowych projektów crossowych, prowadzonych w Polsce oraz krajach arabskich i azjatyckich. Artystka przez wiele lat związana z cesarskim dworem Japonii ma na swoim koncie też fuzje z muzykami sceny metalowej i reggae. Tym razem wraz z Kiniorem nie zamierzają wracać do przewidywalnych połączeń jazz-etno.

„Smok Dwugłowy” to płyta pozbawiona kontekstu kulturowego, emocjonalna i ekspresyjna opowieść, na którą składają się niewykorzystywane dotąd możliwości polskich instrumentów dawnych, połączone z ambientowymi aranżacjami. Fani Pomianowskiej znajdą na niej kilka dobrze znanych piosenek ludowych, lecz w zupełnie innej odsłonie niż mogli do tej pory usłyszeć. Wielbiciele saksofonu Kiniora odkryją jego przestrzenne, głębokie interpretacje muzyczne, a także nowe utwory.

Materiał na płycie składa się w 90% z improwizacji oddających nastrój artystów, dlatego też każdy koncert bazujący na tych kompozycjach jest unikatowy, jedyny i niepowtarzalny. Publiczność za każdym razem spodziewać się może nowych doznań, każdorazowo innej atmosfery i muzyki stuprocentowo żywej, bo tworzonej na żywo.

Promocyjny koncert w Progresja Cafe jest pierwszą kompletną prezentacją materiału z płyty „Smok Dwugłowy”.
Maria Pomianowska - dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, laureatka medalu Gloria Artis, doktor sztuki, założycielka pierwszego w Polsce kierunku muzyki etnicznej w Akademii Muzycznej w Krakowie, kompozytorka i rekonstruktor techniki wykonawczej instrumentów dawnych, znawczyni dawnej muzyki polskiej, słowiańskiej, azjatyckiej i arabskiej. Uczestniczyła w licznych projektach promujących polską kulturę i sztukę m.in. w krajach arabskich, Indiach, Chinach, Japonii, Mongolii, Norwegii, Anglii i wielu innych.

Włodzimierz „Kinior” Kiniorski – wybitny polski muzyk, saksofonista, instrumentalista silnie związany ze sceną world music i fusion. Autor muzyki teatralnej, filmowej, współpracował z licznymi gwiazdami sceny jazzowej i alternatywnej m.in. Urszulą Dudziak, Grzegorzem Ciechowskim, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko etc. Laureat nagród polskich i światowych za osiągnięcia w dziedzinie interpretowania muzyki etnicznej.


 

 

Free business joomla templates